Epilácia diódovým laserom pracuje na princípe selektívnej fototermolýzy – produkujú svetelné žiarenie nekoherentnej vlnovej dĺžky, citlivé na farbivo vlasového chĺpku – melanín. Svetelný lúč prenikne ku korienku chĺpku (folikulu), reaguje s jeho farbivom a zmenou svetelného žiarenia na tepelnú energiu dochádza k zahriatiu vlasového korienka na extrémne vysokú teplotu a jeho definitívnemu zničeniu.
Keďže vlasy aj chĺpky v priebehu svojho života prechádzajú určitými rastovými cyklami, pre úspešný výsledok epilácie je potrebné zasiahnuť vlas v jeho aktívnej rastovej fáze (anagéne), kedy obsahuje najviac farbiva. Počet – percento korienkov (folikulov) v aktívnej fáze je rôzne na jednotlivých častiach tela a do určitej miery individuálne. Ostatné korienky na danej časti tela sú v kľudovej fáze (telogéne). Korienky v kľudovej fáze sa skôr či neskôr prebudia a začnú z nich rásť chlpy. Preto sú medzi jednotlivými epiláciami nutné dostatočne dlhé pauzy, priamo závislé od dĺžky kľudovej fázy na danej časti tela aby sa maximálne množstvo chĺpkov dostalo do aktívnej fázy, stmavlo a mohlo byť zničené diódovým svetelným lúčom. Vo všeobecnosti je najvhodnejší čas na opakovanie zákroku doba, keď chlpy začínajú zase rásť. Táto fáza rastu korienkov (spiacich v čase predchádzajúcej epilácie) nastáva 3 – 8 týždňov po predchádzajúcom zákroku.
Na epiláciu laserom je vhodná neopálená pokožka. Časti tela, ktoré môžu byť vystavené priamemu či nepriamemu slnečnému žiareniu je vhodné chrániť krémom s vyšším ochranným faktorom (50). Chĺpky nesmú byť epilované strojčekom ani akoukoľvek inou metódou, ktorá chĺpky vytrháva (minimálne 6 týždňov pred zákrokom). Chĺpky môžu byť holené žiletkou alebo zastrihávané nožničkami.